PU12/Valkoinen voitokkaan kauden jälkeen kohti tulevaa – Sykähdyttäviä hetkiä kertyi eniten yhdessä tekemällä

PU12/valkoinen joukkue on pelannut todella tasaisen ja tapahtumarikkaan kauden. Jo kauden alussa Winterliigan harrastesarjan voitto antoi isoa itsevarmuutta pelata omaa peliä.

Joukkueen maalitehokkuudesta kertovat sekä tilastot että turnausmenestys. Joukkue myös nosti tuloksiaan kestävyystesteissä, joissa 68 % pelaajista kovensi tulostaan. Palloliiton sarjoissa PU12/valkoiselle on kirjattu 31 voittoa ja 160 tehtyä maalia.

Näistä eniten maaleja syyskaudella on tehnyt Jadaan Alahmad 11 maalilla 24 otteluun. Toista sijaa pitää Emil Luoma 10 maalilla 9 peliin.

Turnauksista taas viisi yhdeksästä päättyi mitalisijoille. PK-35 Helsinki Openissa kultaa, KJS Cupissa hopeaa, PPS Wapputurnauksessa hopeaa, Vantaa Cupissa hopeaa ja TPK Soccer Cupissa pronssia.

Kauden yksi sykähdyttävimmistä hetkistä koettiin kauden ensimmäisessä turnauksessa Helsinki Open Cupissa. Hyvin sujuneiden pelien jälkeen joukkue taisteli itsensä lohkovaiheen voitosta aina finaaliin asti. Rangaistuspotkuille edennyt finaali ratkesi lopulta maalivahti Kosmo Nolvin torjunnalla VJS:n voitoksi.

Pelaajat ovat kauden aikana hitsautuneet entistä enemmän yhteen. Erityisesti joukkueella mieleen on jäänyt yhteisöllisyys ja ikimuistoiset kokemukset ensimmäisistä yön yli kestäneistä turnauksista.

Harjoitusaktiivisuus oli kuluneella kaudella yksi joukkueen vahvuuksista. Kauden aikana harjoituksissa oli enimmillään 40 pelaajaa, mikä on lähes 90 prosenttia joukkueesta. Keskiarvo harjoituksissa taas oli noin 30 pelaajaa, eli lähes 70 prosenttia joukkueesta.

Kausi päätettiin hienoissa tunnelmissa, sillä joukkue voitti Kartsi Cupin haastesarjan. Joukkue on kauden aikana pelannut vain harrastesarjoja, mutta vauhtia haettiin jo nyt haastesarjasta hyvällä tuloksella.

Muut uutiset