B-tyttöjen SM-karsintasarja alkaa – ”Luotamme omaan juttuumme”

VJS:n B-tytöt selvitti viime syksynä tiensä tämän kauden SM-karsintasarjaan. Karsintaurakka alkaa tulevana sunnuntaina 1.3. vierasottelulla Kuopiossa.

VJS pelaa monen vuoden tauon jälkeen taas T18 SM-karsintasarjassa. Joukkue dominoi viime kaudella Ykkösessä, jossa VJS voitti oman syyskierroksen lohkonsa puhtasti 11 voitolla ja 63-5 maalierolla.

SM-karsintasarjaan on valmistauduttu melkein 40 pelaajan ringillä. Joukkueympäristö TU18/1+N/1 pelaa tällä kaudella SM-karsintasarjan lisäksi T18 Ykköstä sekä Naisten Kakkosta.

– Ryhmässä on suureksi osaksi samoja pelaajia kuin viime kaudella, eli runko pysyi kasassa. Mukaan on tullut muutama uusi pelaaja, minkä lisäksi olemme nostaneet nuorempia pelaajia tähän ympäristöön taistelemaan pelipaikasta, joukkueympäristön uusi vastuuvalmentaja Mari Rahkonen kertoo.

Rahkonen aloitti joukkueympäristön uutena vastuuvalmentajana tällä kaudella. Valmennustiimiin kuuluu lisäksi Marko Johansson, Katja Toikka-Mäkinen ja Viivi Jokinen.

– Fiilis on odottavainen ja innostunut, vähän myös ehkä jännittynyt. Valmistautuminen on sujunut odotetunlaisesti ja olemme päässeet harjoittelemaan hyvin. Saimme valmennustiimin kasaan vuoden alussa. Nyt olemme harjoitelleet yhdessä tekemistä ja kentällä olemista niin joukkueen kuin valmentajien kesken, Rahkonen sanoo.

Mari Rahkonen luotsaa VJS:n pitkän ajan jälkeen T18 SM-karsintaan. Kuva: Veera Korjus

Pelaajat ovat Rahkoselle tuttuja aiemmilta kausilta, mikä helpotti kauden aloittamista. Ryhmään on viime vuoden rungon lisäksi nostettu mukaan nuorempia pelaajia. Vaikka harjoituksissa on isoja ikäeroja, Rahkonen kokee, että sekoitus uutta ja vanhaa toimii.

– Meillä on mukana joukossa todella hyviä tulevaisuuden pelaajia sekä niitä, jotka ovat olleet jo monta vuotta VJS:ssä mukana samassa ympäristössä. Kokemusta on paljon ja myös sitä nuoruuden intoa. Mielestäni on hienoa, että kentällä kukaan ei ajattele, minkä ikäinen on. Nuoret ovat yhtälailla haastamassa vanhempia ja taistelemassa peliajasta, Rahkonen sanoo ja jatkaa:

– Pelaajat ovat kovia tekemään töitä, mikä on varmasti lähtökohta kaikelle. Joka kerta, kun treenaamme tai pelaamme, pelaajat antavat kaikkensa. Näen vahvuudeksemme sen, että teemme ison määrän töitä erityisesti silloin, kun vastustajalla on pallo, olemme tosi aktiivia ja aggressivisia ja teemme vastustajan pelaamisen vaikeaksi.

SM-karsintasarja aloitetaan innolla ja odotuksella monen vuoden tauon jälkeen. Paikan vakiinnuttaminen on yksi pitkän tähtäimen tavoitteista.

– Pelaaja- ja yksilökehitys ovat varmasti ne tärkeimmät tavoitteet. Kun meillä on riittävän hyviä yksilöitä, sitä kautta vakiinnutamme paikan SM-sarjassa tulevaisuudessa.

Ryhmä koostuu osaksi viime vuoden rungosta ja osakis muutamista uusista pelaajista sekä nuoremmista, rinkiin nostetuista pelaajista. Kuva: Veera Korjus

Rahkonen peräänkuuluttaa myös koko kauden mittaan tapahtuvaa kehitystä myös joukkueen osalla.

-Toivon ensisijaisesti tietysti menestyksekästä kautta, mutta myös sitä, että me kehitymme ja peli kehittyy. Me emme varmasti ole parhaimmillamme sunnuntaina, mutta kun karsinta päättyy, olemme toivottavasti menneet paljon eteenpäin ja yksilömme ovat saaneet paljon rohkeutta.

SM-karsintasarja alkaa tulevana sunnuntaina 1. maaliskuuta, kun VJS matkustaa Kuopioon KuPS YJ:n vieraaksi. Kuopiolaiset nousivat VJS:n lailla viime kauden päätteeksi T18 SM-karsintaan voittaen oman Ykkösen syyskierroksen lohkonsa.

– Totta kai se mietityttää, että millainen joukkue siellä on vastassa, emme ole pelanneet kyseistä joukkuetta vastaan. Heillä on tosin sama tilanne kuin meillä. Emme lähde kuitenkaan muuttamaan valmistautumista, vaan luotamme omaan juttuumme ja vahvistamme omia periaatteitamme kentällä ja yritämme olla mahdollisimman hyviä.

VJS aloittaa T18 SM-karsintasarjan sunnuntaina 1.3. vierasottelulla Kuopiossa KuPS YJ:tä vastaan. Ensimmäinen kotipeli pelataan siitä kahden viikon päästä:

VJS – Ilves
La 14.3.
Klo 16.00
Myyrmäen Jalkapallostadion

Muut uutiset