VJS:n miesten edustusjoukkue pelaa syksyllä Miesten Kakkosen ylemmässä jatkosarjassa, jossa panoksena kahdelle parhaalle joukkueelle on paikka nousukarsinnoissa. VJS teki suunnitelmat syksylle jo kauan sitten, ja erilaisten pelaajahankintojen kautta joukkuetta on vahvistettu kohti syksyn tärkeitä otteluista.
VJS:n miesten edustusjoukkueen sarjakausi on mennyt toistaiseksi suunnitelmien mukaan. Runkosarjan jälkeen joukkue on lohkonsa toisella sijalla, mikä tarkoittaa hyvää asemaa nousukarsintoja ajatellessa ja ylemmän jatkosarjan alkaessa.
Kauden suunnitelmiin on kuulunut myös alusta asti erilaiset pelaajahankinnat ja rivien vahvistaminen syksyä kohti.
– Pelaajasiirrot ovat olleet suunnitteilla talvesta asti. On tiedetty, että korvaavia pelaajia tarvitaan, kun pelaajia menee armeijaan, VJS:n huippu-urheiluvaiheen valmennuspäällikkö Edward Finch sanoo.
Iso osa VJS:n pelaajista on astunut tänä vuonna varusmiespalvelukseen. Tammikuussa palveluksensa aloittivat Matias Syrjäläinen, Rasmus Auramo, Tuomas Koponen ja Akseli Partanen. Syrjäläinen, Auramo ja Koponen päättivät varusmiespalveluksensa kesäkuussa ja palasivat takaisin joukkueen päivittäiseen toimintaan.

Heinäkuussa palvelukseen astui isompi joukko VJS:läisiä. Partasen lisäksi palvelustaan suorittavat tällä hetkellä Kauri Koivunen, Oskari Blommendahl, Edim Uzun, Samu Hyvärinen, Rasmus Koirikivi ja Joona Ossi.
Tuttuja ja uusia kasvoja
Kesän aikana joukkueessa tapahtui pieniä muutoksia vaihtoikkunan ollessa auki, kun VJS:aan kaudelle 2023 saapunut Viljami Jurvanen siirtyi niin ikään Kakkosta pelaavan FC Kiffenin riveihin.
Joukkue on saanut tärkeitä nimiä vahvistamaan otteita kohti syksyä. Suurin osa nimistä on tuttuja joko menneisyydestä tai seuran sisältä.
Viime kaudelta tuttu Chijioke ”Leo” Ibekwe palasi jälleen VJS:n paitaan ja iskikin ensimmäisessä ottelussaan voitto-osuman PEPO:a vastaan. Pääosin VJS/2:sse pelannut ja maaleja tahkonnut Joel Varis allekirjoitti myös edustusjoukkueeseen sopimuksen, mutta ei ole vielä päässyt debytoimaan otteluissa.

Uusina niminä joukkueen rosteriin ovat saapuneet Antti-Pekka Kesonen sekä Jean-Claude Mabinda. Kosonen debytoi VJS:n paidassa vierasottelussa HaPK:ia vastaan ja Mabinda esiintyi ensimmäisen kerran kotiottelussa PEPO:a vastaan voitokkaasti kotiyleisön edessä.
Sekä Kesonen että Mabinda olivat miesten edustusjoukkueen päävalmentajalle Tommi Ekmarkille tuttuja pelaajia jo aikaisemmilta vuosilta, mikä loi luontevan siirtymisen VJS:n väreihin.
– Kun Tommi soitteli, olin jo vähän miettinyt, että mihin menisin seuraavaksi. Juttelin parin tutun pelaajan kanssa ja tämä näytti hyvältä paikalta tulla. Minut vakuutti toki tilanne sarjataulukossa, mutta sen lisäksi tunnen pari pelaajaa entuudestaan. Tiedän, että he ovat hyviä pelaajia, niin pakko joukkueessa oli olla muitakin hyviä pelaajia. Tavoitteenani on auttaa joukkuetta nousemaan Ykköseen, ja jos teen kauden aikana yhden maalin, olen tosi iloinen. Treeneissä on hyvä meininki. Paljon nuoria äijiä, jotka jaksavat tehdä töitä ja heistä näkee, että heillä on nälkää pelata. Lisäksi täällä on hyvä valmennus, Mabinda kiteyttää alkuaan VJS:ssä.

Toimivan pelaajakehityksen kautta polku edustusjoukkueeseen
Yksi VJS:n perusajatuksista on pelaajakehitys huipulle asti. Seura panostaa junioritoimintaan pitkäjänteisesti, mikä näkyy tämänkin kauden edustusjoukkueen rakenteessa. Tällä kaudella peliminuutteja ovat keränneet esimerkiksi Tarmo Klen, Valtteri Salo ja Oscar Crane, jotka pelasivat edellisellä kaudella VJS:n B-junioreissa SM-sarjaa.

Täksi kaudeksi miesten joukkueeseen on nostettu mukaan myös kolme nykyistä B-junioria: Niilo Siren, Lenni-Elias Aalto ja Elias Hannula. Siren on ollut monessa ottelussa avauskokoonpanossa, ja hän on kerryttänyt 729 peliminuuttia Kakkosessa. Aalto teki debyyttinsä edustusjoukkueessa toukokuussa ja on Kakkosen lisäksi esiintynyt miesten 2. joukkueen mukana Komosessa. Hannula debytoi edustusjoukkueessa elokuun kotiottelussa PEPO:a vastaan.
– Olemme edenneet merkittävästi huippulahjakkuuksiemme integroimisessa miesten ympäristöön. B-junioreista nousseet pelaajat ovat ottaneet askeleita eteenpäin ja tehneet merkityksellisiä suorituksia otteluissa, ja useat edelleen B- ja jopa C-ikäluokkaan kuuluvista pelaajista ovat olleet aktiivisesti mukana harjoitusohjelmassa. Osa heistä on jo eri vaiheissa murtautumassa ottelupäivän kokoonpanoihin. Odotamme näkevämme yhä enemmän näitä nuoria pelaajia myös loppusarjassa, mikä on erittäin lupaava merkki seuran pitkän aikavälin tulevaisuutta ajatellen, Finch kertoo.





