Miesten Suomen Cup jatkuu VJS:n miesten edustusjoukkueen osalta keskiviikkona 7.5. kotona. Myyrmäen Jalkapallostadionilla pelattavaan 4. kierroksen otteluun vastustajaksi saapuu NJS.
MUP Stadionilla pelataan jälleen isoista asioista keskiviikkona 7.5., kun VJS pelaa Suomen Cupin 4. kierrosta Nurmijärven Jalkapalloseuraa vastaan. Kohtaaminen on joukkueille ensimmäinen sitten vuoden 2021 helmikuun. Ottelun voittaja etenee Suomen Cupin 32 parhaan joukkueen joukkoon.
– Cup-pelistä on aina hyvät fiilikset. Siinä on pärjätty viime vuosina ihan hyvin, jatkoon haluamme mennä. Totta kai on kiva pelata täällä kotona jälleen kerran. Innolla odotan, VJS:n miesten edustusjoukkueen päävalmentaja Tommi Ekmark sanoo ottelun aattona.
NJS pelaa VJS:n lailla Miesten Kakkosta, kuitenkin eri lohkossa kuin VJS. NJS avasi Suomen Cupin urakkansa 3. kierrokselta Kolmosen Toukolan Terästä vastaan. NJS vei ottelun lopulta nimiinsä rangaistuspotkuilla. Sarjakausi on alkanut NJS:llä vaihtelevasti yhdellä voitolla sekä kahdella tappiolla.
– NJS on hyvin valmennettu joukkue. Heillä on ollut vähän vaikeampaa alkukaudella, mutta varmasti tulee tiukka matsi huomenna himassa. Cup-peleissä, kun pelataan kerrasta poikki, voi sattua ja tapahtua.
VJS aloitti oman Suomen Cup -urakkansa puhtaalla 2-0-voitolla Ykkösen EPS:stä. Myös sarjapelit ovat sujuneet tuloksellisesti kiitettävästi, kun sarjataulukkoon on kirjattu kolme voittoa kolmesta pelatusta ottelusta. Viimeisen sarjapelin toinen puoliaika jätti kuitenkin hieman parantamisen varaa, ja niihin asioihin on pyritty keskittymään Cup-ottelun alla.
– Kyllä me on treenattu ihan kovaa ja yritetty kehittää pelaamisessa niitä asioita, joita bongasimme viikonlopun pelistä. Niiden parissa on työskennelty.
Tervetuloa otteluun!
Miesten Suomen Cup
VJS-NJS
Ke 7.5.2025 klo 17.15
Myyrmäen Jalkapallostadion
Liput: Liput 10 €/5 €
Kausikorttilaiset, alle 7-vuotiaat ja myClubin kuvallisella jäsenkortilla maksutta sisään.
Ottelussa kioski, makkara- ja pizzapaistopisteet sekä anniskelualue (K-18).
HUOM!
Keskiviikkona MUP Stadionilla pelataan kaksi Suomen Cupin ottelua. VJS:n ottelun jälkeen klo 20.00 alkaen suosittu Gilla FC kohtaa Ykkösliigaa pelaavan HJK Klubi 04:sen. Kyseiseen otteluun on vapaa pääsy, ja ottelun kioskipalveluista vastaa VJS.