VJS:n ohjeistukset koronavirustilanteeseen liittyen

Sivu päivitetty 27.11.2021. Ohjeita tarkennetaan tarvittaessa ja aina uusien ohjeistusten, suositusten ja rajoitusten myötä.

VJS ohjeistaa alla olevilla ohjeilla joukkueitaan toimimaan edelleen vastuullisesti ja omalta osaltaan ehkäisemään viruksen leviämistä. Seuraamme tiiviisti viranomaisten määräyksiä ja ohjeistuksia. Määräysten osalta toimimme ehdottomasti, ohjeistusten osalta käytämme kokonaisharkintaa, taataksemme pelaajillemme edelleen mahdollisimman turvallisen toimintaympäristön ja pitääksemme jokaisesta pelaajastamme kokonaisvaltaisesti huolta mahdollisimman hyvin.

Kaikkia toimintaohjeita on noudatettava jokaisen joukkueen osalta.

VJS:n joukkuetoiminta toistaiseksi

 • Aktiivisessa lähitoiminnassa ovat tällä hetkellä seuran kaikki juniori- ja aikuisjoukkueet. Kaikki toiminta on mitoitettu niin, että turvavälit on mahdollista säilyttää niin halutessaan.
 • Kaikki olosuhteet ovat VJS-joukkueiden käytettävissä.
 • Aktia Areenalla pelattavien otteluiden enimmäisyleisömäärä on toistaiseksi 50 henkeä, jotta kaikilla on tosiasiallinen mahdollisuus pitää katsomossa turvaetäisyydet. Ottelun järjestävä joukkue on velvoitettu valvomaan, että katsomossa on enintään edellä mainittu henkilömäärä, ja että se on tiedossa myös vastustajajoukkueelle. Kioskipalvelut sekä WC-tilojen käyttö tulee järjestää niin, että niiden terveysturvallinen käyttö on mahdollista.
  Katsomossa on vahva maskisuositus.
 • Hissikeskus-kentällä yleisöä saa olla kenttäalueella (=aitojen sisäpuolella), mutta vihreän alueen ulkopuolella. Kioskipalvelut sekä WC-tilojen käyttö tulee järjestää niin, että niiden terveysturvallinen käyttö on mahdollista.
 • Myyrmäen Jalkapallostadionilla järjestettävissä otteluissa yleisöä saa olla katsomoissa ilman henkilömäärärajoituksia. Kioskipalvelut sekä WC-tilojen käyttö tulee järjestää niin, että niiden terveysturvallinen käyttö on mahdollista.

Toiminnassa on noudatettava niin edellä mainittuja, kuin aiempiakin turvallisuusohjeita, jotka löytyvät alta:

 • Toimintaan ei saa osallistua, jos on mitään sairastumiseen viittaavia oireita. Oireisen on hakeuduttava koronavirustestiin ja omaehtoiseen karanteeniin ohjeistuksen mukaisesti.
 • Etenkin ennen leirejä (mm. Huuhkaja- ja Helmaripolku-tapahtuma), turnauksia tai pitkiä vierasottelumatkoja pelaajien tulee tehdä oman olon arviointi, jossa käytetään apuna alla olevia kysymyksiä. Kyselyn oireiden ilmentyessä tulee käydä koronavirustesteissä ja saada negatiivinen testitulos ennen osallistumista.
  • Onko sinulla ollut kuluneen 14 vuorokauden aikana seuraavia oireita:
   • Yskä?
   • Kuumetta yli 37,5 astetta?
   • Kurkkukipua?
   • Hengenahdistusta?
   • Nuhaa?
   • Menettänyt haju- tai makuaistin?
   • Päänsärkyä tai lihaskipua?
   • Ripulia tai vatsakipua?
  • HUOM! Mikäli pelaajalla ilmenee oireita kesken tapahtuman, tämä tulee eristää muusta joukkueesta ja järjestää tälle yhdessä vanhempiensa kanssa kuljetus kotiin mahdollisimman nopeasti.
 • Suosittelemme, että valmentajat, toimihenkilöt ja yli 12-vuotiaat käyttävät sisätiloissa kasvomaskia harjoittelun ulkopuolella. Kasvomaskin käytössä huomioidaan siihen liittyvät ohjeet.
 • Harrastustoimintaan kokoontuvat vain tarvittavat henkilöt: osallistujat, valmentajat, toimihenkilöt ja välttämättömät huoltajat. Muiden kuin toimintaan osallistujien ja ohjaajien oleskelu harrastus- ja pukeutumistiloissa minimoidaan
 • Jokaisella pelaajalla on harjoituksissa oma henkilökohtainen (kotona täytetty) juomapullo.
 • Joukkueiden yhteiset varusteet (liivit, mv-hanskat jne.) tulee pestä jokaisen käytön jälkeen.
 • Puku- ja pesuhuonetiloja tulee käyttää harkiten. Avoinna olevien vessojen käyttö on sallittua (tilassa vain yksi henkilö kerrallaan).
 • Kentälle ei saa sylkeä. Mikäli joudut aivastamaan tai yskimään, tulee se tehdä hihaan tai paidan sisään.
 • Käsihygieniaan kiinnitetään erityistä huomiota. Kädet pestään huolellisesti ennen ja jälkeen harjoitukseen. Käsidesiä on oltava saatavilla harrastustoiminnan aikana.

Koronavirukselle altistuminen joukkuetoiminnassa

Joukkuetoiminnassa tapahtuneiden altistumisten kohdalla tulee toimia seuraavasti:

 • Asiasta tiedotetaan seuraa (toiminnanjohtaja), joukkueen toimihenkilöitä, altistuneita ja pelaajien vanhempia.
 • Ottelutilanteissa tulee olla yhteydessä myös vastustajajoukkueeseen ja ottelun tuomaristoon.
 • Joukkueen toiminta keskeytetään ja ohjeistetaan altistuneita omaehtoiseen karanteeniin
  • HUOM! Ennakkotapausten ja tämänhetkisen tiedon perusteella ulkona tai ylipainehallissa tapahtunut altistuminen ei automaattisesti johda karanteeniin. Ole asiasta yhteydessä toiminnanjohtajaan.
  • HUOM! Viranomaisten ja lääkärien ohjeet saattavat muuttaa edellä mainittua tilannetta, ja näiden tahojen ohjeet ovat aina ensisijaiset.
  • Muissa tapauksissa altistuneiksi katsotaan ennakkotapausten ja tämänhetkisen tiedon perusteella pelaajat, jotka ovat olleet kentällä ja/tai kopissa samaan aikaan sairastuneen kanssa (tartunnan saanut henkilö voi levittää virusta eteenpäin jo 1-2 vuorokautta ennen oireiden alkamista)
  • Ennakkotapausten ja tämänhetkisen tiedon valmentajat tai muut toimihenkilöt eivät ole altistuneita, mikäli toiminnassa ei ole ollut lähikontaktia (palaverit sisätiloissa, pitkä keskustelu kasvokkain sairastuneen kanssa tms.). Samaa logiikkaa sovelletaan toisinpäin valmentajan tai muun toimihenkilön ollessa altistava henkilö.
 • Tartunnanjäljitys on tällä hetkellä ruuhkautunut, joten seuran joukkueiden tulee toimia näiden ennakkotapauksiin ja tämänhetkiseen tietoon perustuvien ohjeiden mukaisesti, kunnes viranomaisohjeistukset saapuvat. Toiminnanjohtaja auttaa tulkinnoissa ja linjauksissa tarvittaessa.
 • Viestintä tilanteesta on joukkueen toimihenkilöiden vastuulla, sillä viestin halutaan kulkevan suoraviivaisesti viranomaisten ja asianosaisten välillä, ja joukkueella on aina paras tieto altistuneista ja itse altistumistilanteesta. Seura avustaa tarvittaessa.

Karanteeni

Tartunnanjäljityksen ollessa ruuhkautunut toimitaan karanteenien osalta ennen viranomaisohjeita alla olevien toimintaohjeiden mukaisesti. Huomioittehan, että seura ei ennen/ilman tartuntatautiviranomaisten ohjeita voi ohjata tai määrätä viralliseen karanteeniin, vaan ainoastaan omaehtoiseen karanteeniin joukkueen toiminnan keskeyttämisen lisäksi. Seuran ohjeet koskevat siis omaehtoista karanteenia, joten tartuntatautiviranomaisten ohjeet saattavat näistä poiketa.

 • Jos kyseessä on koronavirustartunnalle altistuminen (huomioi edellä mainitut poikkeukset), karanteenin pituus on yleensä 10 päivää. Karanteenin pituutta voi lyhentää testillä;
  • Jos olet oireeton, voit mennä koronatestiin aikaisintaan kuudentena vuorokautena altistumisesta. Jos testin tulos on negatiivinen, karanteenin voi lopettaa (HUOM! Virallisen karanteenin voi lopettaa vain tartuntatautilääkäri).
 • Mene uudelleen testiin negatiivisesta tuloksesta huolimatta, jos saat myöhemmin koronavirusinfektion oireita.
 • Karanteenin pituudesta riippumatta sinun pitää seurata oireiden ilmaantumista 14 päivää altistuksen alkamisesta. Jos saat oireita, mene heti testiin.
 • HUOM! Aina altistuminen ei tarkoita automaattista karanteenia. Jos tartuntatautilääkäri ei arviossaan päätä toisin, sinua ei määrätä karanteeniin seuraavissa tapauksissa:
  • Olet saanut kaksi rokoteannosta ja toisesta annoksesta on kulunut vähintään viikko. Kaksi rokoteannosta suojaa hyvin koronavirustautia ja sen vakavia muotoja vastaan.
  • Sinulla on aiemmin ollut koronatartunta ja olet saanut yhden rokoteannoksen ja rokotuksestasi kulunut vähintään viikko. Karanteenia ei tässä tilanteessa lähtökohtaisesti tarvita, sillä sairastetun infektion ja ensimmäisen rokotusannoksen yhdistelmä antaa samalla tavalla suojaa kuin kaksi rokoteannosta.
  • Sinulla on lääkärintodistus siitä, että sinulla on alle kuusi kuukautta aiemmin todettu koronatartunta. Nykytiedon mukaan suoja koronavirusta vastaan säilyy kuusi kuukautta sairastumisen jälkeen.

Jos olet altistunut koronalle ja saat oireita, mene koronatestiin, vaikka olisit täysin rokotettu.

Paluu toimintaan sairastumisen jälkeen

Paluu urheiluun COVID-19 taudin jälkeen – VJS:n ohjeistukset

Mikäli pelaajalla tai joukkueen toimihenkilöllä on hengitystieoireita, ei toimintaan tule osallistua. Toimintaan voi palata takaisin THL:n antamien ohjeiden mukaisesti. Seuratoiminta vertautuu ao. linkin takaa löytyvässä tekstissä mainittuun varhaiskasvatukseen ja kouluun.

THL – Lapset ja koronavirus

Lapsi pitää viedä testiin, jos hänellä on huoltajan tai terveydenhuollon ammattilaisen arvion mukaan koronavirusinfektioon sopivia oireita.
Koronaviruksen oireet

Lisätietoja koronavirusoireista THL:n sivuilta.

Matkustaminen

Muistutamme VJS-perhettä, että koronavirus on edelleen suuri maailmanlaajuinen riski. Pandemian takia tilanne voi edelleen muuttua nopeasti ja ennalta-arvaamattomasti. Matkustaminen kohottaa tartuntariskiä, ja nopeat muutokset COVID-19-epidemiatilanteessa ovat edelleen mahdollisia. Tästä syystä VJS toimii THL:n suositusten mukaan, ja suosittelee kaikille ulkomaille matkustaville täyden koronarokotussuojan hankkimista ennen matkalle lähtöä.

VJS:n joukkueet eivät kuitenkaan toistaiseksi osallistu ulkomaisiin turnauksiin. Tilannetta päivitetään kauden aikana.

Matkustamisessa tulee ehdottomasti noudattaa THL:n ohjeistuksia.

Pidetään huolta itsestämme ja toisistamme, toimitaan fiksusti ja vastuullisesti, ja pysytään terveinä!